Aby boli naše deti šťastné

Kde bolo tam bolo, v krásnom sto vežatom meste, pod hradom sa pred mnohými rokmi rozprávalo jedno dievča so svojim spolužiakom o živote. O tom skutočnom, ktorý ich raz čaká. Zatiaľ mali len sny a predstavy. Predstavy formované , príkladmi zo svojich rodín, knihami , filmami a odpozorované počas ich 17-ročného života. Viac boli presvedčení  o tom, čo nechcú, ako o tom , čo chcú.

„A čo si myslíš o výchove detí ? Naši sú celkom fajn, ale zbytočne prísni. Večer musím byť  vždy doma a to už budeme o rok maturovať“, bola zvedavá na jeho názor.

Pozerali sa na nádherné mesto, ktoré sa pod nimi v augustovom podvečeri začalo rozsvecovať. „ Ja si myslím, že najdôležitejšie je naučiť  ich radovať sa v živote.“

„To myslíš vážne? Radosť zo života? Len ? A kde je láska a zodpovednosť  a dobré vzdelanie? To všetko im musíme dať, aby boli v živote šťastné, “ oponovala mu.

Zostali na chvíľu ticho. Premýšľali o svojich budúcich  deťoch. V spomienkach sa vracali do svojho detstva.

Začali si rozprávať príhody, kedy boli najšťastnejší. Ona skonštatovala, že najšťastnejšia aj najslobodnejšia sa cítila asi do 11 rokov. Svet bol gombička a všetko bolo možné.

Potom však prišlo do života viac zodpovednosti, aj strachu, ktorým sa ich snažilo okolie manipulovať. Začali si spomínať na tie najčastejšie manipulácie:

 • keď nebudeš poslúchať , pôjdeš do detského domova;
 • keď nebudeš  jesť, tak ti to zje sestra, ten pes, ten ujo… budeš  chorí;
 • o tomto sa nediskutuje, musíš poslúchať;
 • keď sa nebudeš učiť, pôjdeš robiť  smetiara ;
 • keď budeš hovoriť všetko, čo si myslíš, nemusí sa ti to vyplatiť ;
 • pozri , tvoj brat to robí lepšie;
 • neplač, veď sa nič také nestalo;
 • ja najlepšie viem, čo je pre teba dobré;
 • pozri ako zle si to urobil, nič z teba nevyrastie;
 • s takýmito známkami môžeš ísť tak do …

Smiali sme sa tomu, ale obaja sme vedeli, že nám to vtedy  nepridávalo na istote, ani na sebavedomí. Museli sme si prejsť pochybnosťami o sebe, aj rebéliou, aj pocitom, že nám nikto nerozumie. Aj keď sme nepochybovali, že nás majú radi.

Teraz sme sa cítili už skoro dospelí a boli sme presvedčení, že to budeme robiť lepšie. Hlavne ináč.

Dáme deťom veľa lásky, zdravé prostredie, istotu aj bezpečné hranice, aj povinnosti. Budeme ich rešpektovať. Budeme im príkladom a budeme si stáť za slovom. A keď urobíme chybu, tak sa im ospravedlníme. Umožníme im plniť si sny a nebudeme ich nútiť do našich nesplnených. Zároveň sa nevzdáme našich snov…Budeme prísni aj láskaví, aby vždy vedeli, že sme tu pre nich…..

Usmiala sa : „ Naše deti budú mať krásne detstvo. Radosť žiť!“ 

„Veď som Ti vravel hneď na začiatku, najdôležitejšie je naučiť ich radosti zo života. Veď preto sme tu, nemyslíš?“

Po 40 rokoch

Sedela  v záhrade so synmi, ktorí prišli domov ( už len na návštevu, pretože už majú svoje domovy) a spomínali na jej „ prešľapy“  vo výchove. Je to najvďačnejší zdroj vtipov. Aj keď sa opakujú, jej tečú  až slzy od smiechu, keď počúva spomienky na príhody z detstva  z pohľadu svojich synov. Ich vzájomné pohľady sú však plné lásky , dôvery a rešpektu. Je na nich hrdá. Vyrástli z nich dobrí ľudia.

„Mami, máme z teba radosť, dobre si nás vychovala“.

„ Budem k tebe dávať svoje deti na prázdniny , vraví mi mladší syn , lebo ja nebudem vedieť  k nim byť taký prísny, ako si bola ty k nám…“ Opäť sa zasmejú, tento jeho výrok je už legendárny.

„ Ale vážne mami, ďakujeme za všetko a naozaj si mohla  byť aj trošku prísnejšia…, mohli sme sa naučiť aj hru na klavír .

 

Izabela Hamranová
Má rada slová a možnosť ich energiou pomáhať a meniť príbehy. Vzájomnú reč duše a tela. Objavovanie princípov rovnováhy a ich uplatňovanie v živote. Hľadá a objavuje cesty k zdraviu a trvalej mladosti. Dovoľte jej inšpirovať aj vás. Je autorkou eBooku Stručný manuál zdravého starnutia, alebo Omladnúť môžete v každom veku.http://belasolar.sk/omladnut-mozeme-v-kazdom-veku/. Na svojej doméne www.belasolar.sk prezentuje svoje osobné názory, skúsenosti a odporúčania na základe všeobecne dostupných informačných zdrojov. Môj príbeh si prečítajte tu
Komentáre
 • Tajomstvo prirodzeného chudnutia

  Naučte svoje telo spaľovať tuky a dosiahnite svoju optimálnu hmotnosť

 • Ako omladnúť za 14 dní o 14 rokov
 • Denník mojej detoxikácie v Indii
 • Púť do Santiaga
 • Najnovšie články
 • Kategórie