Splnila púť do Santiaga moje očakávania?

navigácia počas camina

Na začiatok musím priznať, že zväčša očakávania pred cestami nemám. Mám istú predstavu a približný plán, ale skôr sa nechám viesť intuíciou a situáciou „tu a teraz„. Informácie o púti si môžete prečítať v eBooku zadarmo.

V eBooku nájdete základné informácie, odkiaľ sa na púť vybrať a kam sa môžete okrem Santiaga de Compostela ešte pozrieť, pokiaľ budete mať k dispozícii 7-8 dní.

Naša púť začala v Muxii, ktorá je vzdialená od Santiaga 112 km. Je to posledný úsek francúzskej cesty. Aby Ste dostali osvedčenie o absolvovaní púte, potrebujete prejsť minimálne 100 km pešo, alebo 200 km na bicykli.

Samotnú púť do Santiaga sme zvládli za 5 dní. Zvládne ju každý. Možno pomalšie, ale zvládne. Mali sme veľmi dobré počasie. ( bolo objednané kvantovaním…). Úsek, ktorým sme putovali bol dobre označený početnými camino značkami, ktorými je biela mušľa a žltá šípka.  Lemovali ho  mnohé ubytovne pre pútnikov. Cena sa pohybovala od 6-10 €. Ak ste trochu náročnejší pútnik, už z tých za 10 € sa dajú vybrať veľmi slušné ubytovania. Pokiaľ niekto nevládal, mohol sa teda ubytovať aj po ceste, nielen v tých, akoby hlavnejších cieľoch, ktorými sú z Muxie:

Portomarín (22,4 km) – Palas de Rei (25 km) – Arzua (29km) – Arca -Pedrouzo (20 km) – Santiago de Compostela (20 km).

My sme dali  prvých 118 km za 5 dní a bola som na to patrične hrdá. Síce boleli nohy, kolená, ale tenisky boli super, takže žiadny otlak ma netrápil. Až na malé výnimky, keď sme putovali po asfaltke, viedla naša cesta galícijským vidiekom. A ten bol očarujúci, či ráno ešte čiastočne zahalený bielou hmlou, alebo v slnečnom dni, či na konci dňa.

Predstavte si, že putujete na čerstvom vzduchu, slnko príjemne svieti, okolo je jednoducho pekná príroda. Ľudí, ktorých stretávate sa na vás usmievajú a zdravia Bon Camino!  

Jediná informácia, ktorú si vymieňame je: odkiaľ si a odkiaľ putuješ. Stretli sme Portoričanov, Mexičanov, Angličanky, Dánky, Američanky, Nemcov, Poliakov, Maďarov, Fínov, Portugalčanov, Rusov, Nórov, Kórejčanov …..

Putujú skupinky, rodičia s batoľatami na chrbte, osamelí, starší, mladí aj pútnici so psami, aj na bicykloch.  Niektorí naľahko ( batohy si nechávajú posielať do najbližšieho ubytovania), niektorí s evidentne ťažkými batohmi. Tu platilo doslova „ kto si koľko na plecia naloží, toľko musí aj niesť „,tak ako aj v skutočnom živote.

Vyšlo nám všetko, okrem jedla zadarmo v  najstaršom doteraz fungujúcom hotel na svete. Volá sa Hostal de los Reyes Católicos. V roku 1487 bol založený ako ubytovňa a ošetrovňa pre pútnikov.V súčastnosti je to luxusný 5-hviezdičkový hotel. V tomto hoteli sa môžete najesť zadarmo. Nie stále. Každý deň však prvým 10 pútnikom  s Compostelou nie staršou ako 3 dni  dajú zadarmo raňajky, obed a večeru.

Treba prísť  pred časom výdaja, ktorý je o 9:00 pre raňajky, o 12:00 pre obed a o 19:00 pre večeru.

Toľko sme hľadali hotel s bočným vchodom a kočom, až sme sa radšej išli najesť inde. Našli sme ho už najedené asi o 12:30. Tak sme si aspoň odfotili koč a michelinskú hviezdu z 2017. To by teda bol obed!

Nádherná bola aj omša, na ktorej som stretla jediných dovtedy Slovákov z Popradu. Zo Santiaga sme si urobili výlet na “ koniec sveta“ do Fisterri (Finesterri). Pútnici na brehu Costa de Morte  symbolicky pália to, čo si už v živote nechcú so sebou „ťahať“. Alebo to tu jednoducho odložia, napríklad palice, ktoré si nemôžete vziať do príručnej batožiny v lietadle.

Fisterra bola síce úplne zahalená do tmy, počuli sme silné burácanie Atlantického oceánu, ale aj tak sa darilo páliť všetko nepotrebné….aspoň mentálne. Z  Finesterri sme sa presunuli autobusom na „novodobí“ koniec sveta do Muxie. Veľmi sami páčila 16 km púť z Lirres do Muxie. Bolo to počasím aj oceánom, ktorý nás čakal na konci cesty.

Nekonečný zdroj energie. Viac si prečítajte TU.

Izabela Hamranová
Má rada slová a možnosť ich energiou pomáhať a meniť príbehy. Vzájomnú reč duše a tela. Objavovanie princípov rovnováhy a ich uplatňovanie v živote. Hľadá a objavuje cesty k zdraviu a trvalej mladosti. Dovoľte jej inšpirovať aj vás. Je autorkou eBooku Stručný manuál zdravého starnutia, alebo Omladnúť môžete v každom veku.http://belasolar.sk/omladnut-mozeme-v-kazdom-veku/. Na svojej doméne www.belasolar.sk prezentuje svoje osobné názory, skúsenosti a odporúčania na základe všeobecne dostupných informačných zdrojov. Môj príbeh si prečítajte tu
Komentáre
  • Tajomstvo prirodzeného chudnutia

    Naučte svoje telo spaľovať tuky a dosiahnite svoju optimálnu hmotnosť

  • Ako omladnúť za 14 dní o 14 rokov
  • Denník mojej detoxikácie v Indii
  • Púť do Santiaga
  • Najnovšie články
  • Kategórie