Strach je tiež viera. Viera, že to skončí zle.

Vedomé rozhodovanie je cesta k  vedomému, šťastnému životu a slobode.

Je to jasné však? Je nám však všetkým známe, čo tie pojmy v skutočnosti znamenajú?

Čo si pod nimi predstavujete?

Moja predstava sa vytvárala rokmi prežívania mnohých situácii, vzťahov, prácou na sebe  aj štúdiom. A učím sa stále a stále je potrebná práca na sebe.

Je možno zjednodušené prirovnať život ku škole, ale pre mňa je to dobrá paralela.

Aj v škole postúpime ďalej, respektíve nám odovzdajú ďalšie vedomosti, až keď pochopíme tie predošlé. Teda, tak by to malo byť. Mnohým sa však podarí postúpiť aj bez pochopenia súvislostí.

V minulosti sa v škole viac prepadávalo a žiak dostal príležitosť si vedomosti doplniť. Málokto to tak chápal. Prevládal skôr pocit hanby, menejcennosti a strachu, či to na druhý pokus zvládne.

Dnes pri veľkom tlaku na výkon a ekonomiku, v škole radšej prižmúria všetky oči a postupuje sa ďalej – aj bez pochopenia. Vo väčšine škôl stále prevláda memorovanie nad uvedomením si jej významu pre praktický život. Chýba motivácia vidieť vo vzdelávaní začiatok spoznávania sveta, života aj seba.

Hlavne seba, lebo keď neviete, kto ste a aké máte možnosti, neviete ani, čo chcete ďalej študovať a ani čo chcete v živote robiť. Prešla som si tým.

Dnes som si istá, že je veľmi dôležité si uvedomovať, či to, čo práve prežívate, je to, čo chcete prežívať.

Či žijete naozaj to, čo chcete žiť.

Sledujte svoj pocit, čo cítite, keď si kladiete tieto otázky. Ak si poviete, áno, sám/sama som si to tak vybral/a a cítite šťastný/á, tak je to dobrý pocit. Život je však zmena a potreba rozhodnutia prichádza opakovane.

Práve pri tých rozhodnutiach to začína. Či sa už rozhodujete o tom, ako chcete vyzerať, čomu sa chcete venovať, alebo s kým a kde chcete žiť…

Ako sa môžete rozhodnúť ako chcete vyzerať?

Rozhodovali ste sa niekedy, ako chcete vyzerať? Nemám na mysli farbu očí, či iné geneticky podmienené vlastnosti. V článku „Vybehli ste sa už na svoju cestu k dlhej mladosti?“ som písala o epigenetike, ktorá dokazuje, že niektoré gény môžeme v závislosti od nášho spôsobu života (vonkajších faktorov) aktivovať, alebo deaktivovať.

Verím tomu, že všetci sa rodíme ako dokonalé bytosti, ale nie každému prospieva životný štýl, či spôsob výchovy v detstve. Ako dieťa nemáte veľmi na výber. Keď si však už začnete uvedomovať samých seba, dokážete si už vyberať z možností, ktoré sú pred vami.

Dnes sa veľa píše o probléme nadváhy. Percentá obéznych dospelých aj detí  (dokonca domácich zvierat) neustále stúpajú.

Kedy sa človek rozhodne, že bude obézny?

Zrejme tí, ktorých sa to týka povedia, že oni sa nerozhodli. Že to tak priniesol „život“.  To znamená, že ak sa sami vedome nerozhodli pre zdravie, nič pre to ani vedome nerobili. Lebo, keby sa vedome rozhodli, tak by si  obezitu nikto nevybral.

A každý, kto sa dnes vedome rozhodne, že chce zmeniť seba, tak sa mu to aj podarí. Dôležité je, že chce zmenu hlavne kvôli sebe, aj keď si to uvedomí až v samotnom procese.

Nikdy nie je neskoro. Pretože ak niečo naozaj chcete, tak sa celý vesmír spojí…, veď viete.

K vedomému rozhodovaniu by mali viesť rodičia, škola aj okolie. A keď sa tak nestalo, v dospelosti to máme už vo svojich rukách.

Ako sa rozhodovať vedome?

Východiskom je dobre sa poznať. Vedieť, kto sme, aké sú naše plusy  aj mínusy a vedieť aj chcieť s nimi pracovať.

Vedieť, čo v živote chcete a akí chcete byť. (Je v poriadku, keď sa to časom mení, rastieme).

Toto poznanie vôbec nie je ľahké. Ľahšie bude vás pre zrejme definovať, čo nechcete a odraziť sa odtiaľ.

Odraziť sa môžete aj od svojej minulosti.

Okrem zjavných telesných podobností na oboch svojich rodičov, ste zdedili aj časť ich nadobudnutých skúseností. Môžete zdediť spôsob myslenia, prežívania, časť ich vedomia, ktorým sa vás snažili vychovávať. Môžete si však vyberať, čo si chcete so sebou vziať do svojho života, alebo ľahšie, čo si nechcete so sebou ťahať.

Je to dôležitý priestor na pochopenie, zmierenie a odpustenie. (Aj sebe samému). Vzťahy v rodine, hlavne k matke a otcovi, často určujú, či sa v živote vo svojom rozvoji pohnete ďalej. Preto ak nie je ešte neskoro, resetujte svoje vzťahy. Ak to v reálnom živote už nie je možné, tak aspoň vo svojom srdci. Viac v 11 Princípoch dlhej mladosti

Ak si vedome nevyberáte, vyberajú si za vás „náhody v živote“. Ale už vieme, že náhody neexistujú. Náhody sú situácie, ktoré nevieme zatiaľ rozumovo pochopiť.

Ak nie sme takí, akí chceme byť, nežijeme život aký chceme, prijmime to s pokorou a poznaním ako dôsledok našich rozhodnutí. Možno aj tých, ktoré presahujú náš súčasný život.

Skúsme „náhody“ chápať ako príležitosť na zopakovanie si „učiva“, ktoré sme preskočili, alebo dostatočne nepochopili.

Netreba to chápať ako prehru, či hanbu. Ani prepadnutie v škole ním nie je. Je to dôsledok, že sme v živote niečo zanedbali, či už vlastným nevedomým rozhodnutím, nesprávnou voľbou, či súhrou okolností. Berme to ako príležitosť k náprave, k RESETU. Nikdy nie je neskoro začať.

Viera znamená veriť si.

Verte sebe aj tomu, že to dopadne dobre. Keď veríte sebe, veríte svojej podstate, ktorá prevyšuje fyzické telo a je trvalo spojená so svojim ZDROJOM. Takáto viera vám dáva silu a SEBA-VEDOMIE. Dáva vám rovnováhu a spomaľuje starnutie, lebo zbytočne nestrácate energiu.

Na druhej strane ak vám viera chýba, prichádza STRACH a jeho najrôznejšie podoby. Bojíte sa, čo bude, či vám vyjde vzťah, či neochoriete, alebo či sa uzdravíte, či vás prijmú, či sa všetko dobre skončí… Strach sa týka vždy budúcnosti, či už blízkej, alebo ďalekej.

Uvedomujete si, že ak sa bojíte, tak je to vždy len tu a teraz, v prítomnosti. Vďaka strachu v prítomnosti si však ovplyvňujete deje v budúcnosti.

Všetci sme však tvorcovia svojej reality. Vedome, či nevedome.

Preto čím viac sa bojíte, tým viac strachu si do života nevedome priťahujete.

V podstate aj strach je viera. Viera, že to dopadne zle.

Ale to iste nechcete.

Je to na vás, čo si dnes vedome vyberiete.  Vedome znamená aj to, že budete pred svojimi rozhodnutiami a reakciami o krok vpred. Teda predtým, kým vyslovíte slovo, alebo začnete reagovať.  Pomáha aj hlboký nádych a výdych, (alebo iné techniky).

Zlomok sekundy „pred“ si UVEDOMTE, či je to presne to SLOVO, tá REAKCIA, tá EMÓCIA, ktorú chcete vypustiť do sveta.

Či je to to, čo chcete, aby sa vám dialo.

Izabela Hamranová
Má rada slová a možnosť ich energiou pomáhať a meniť príbehy. Vzájomnú reč duše a tela. Objavovanie princípov rovnováhy a ich uplatňovanie v živote. Hľadá a objavuje cesty k zdraviu a trvalej mladosti. Dovoľte jej inšpirovať aj vás. Je autorkou eBooku Stručný manuál zdravého starnutia, alebo Omladnúť môžete v každom veku.http://belasolar.sk/omladnut-mozeme-v-kazdom-veku/. Na svojej doméne www.belasolar.sk prezentuje svoje osobné názory, skúsenosti a odporúčania na základe všeobecne dostupných informačných zdrojov. Môj príbeh si prečítajte tu
Komentáre
  • Tajomstvo prirodzeného chudnutia

    Naučte svoje telo spaľovať tuky a dosiahnite svoju optimálnu hmotnosť

  • Ako omladnúť za 14 dní o 14 rokov
  • Denník mojej detoxikácie v Indii
  • Púť do Santiaga
  • Najnovšie články
  • Kategórie